ANUNŢ DE LICITAŢIE PUBLICĂ CU PLIC ÎNCHIS
1. Comuna Ghimeș-Făget cu sediul în sat Făget, str. Principală, nr. 78, județul Bacău, CUI 4277870, tel. 0234/385850, fax 0234/385611, e-mail: primaria@comunaghimes-faget.ro, pagină web comunaghimes-faget.ro, persoană de contact: consilier urbanism Lascăr Cristian, tel. 0751265626.
2. Informaţii generale privind obiectul concesiunii, în special descrierea şi identificarea bunului care urmează să fie concesionat: Imobilul-clădire situat în intravilanul satului Făget, comuna Ghimeș-Făget, județul Bacău, în suprafață de 112 mp aparținând domeniului public al comunei Ghimeș Făget, înscris în CF nr. 60444. Concesionarea se face conform O.U.G. 57/2019 şi conform Hotărârii Consiliului Local nr. 69 din 30.06.2026.
3. Informaţii privind documentaţia de atribuire: se regăsesc în caietul de sarcini.
3.1. Modalitatea sau modalităţile prin care persoanele interesate pot intra în posesia unui exemplar al documentaţiei de atribuire: documentaţia de atribuire se poate ridica de la sediul Comunei Ghimeș-Făget, după depunerea unei solicitari în scris din partea personanei interesate, sau în format electronic pe e-mail primaria@comunaghimes-faget.ro, sau poate fi descărcată de pe site-ul Comunei Ghimeș-Făget: comunaghimes-faget.ro/Anunţuri/Închiriere/Concesiune imobil.
3.2. Denumirea şi adresa serviciului/compartimentului din cadrul concedentului, de la care se poate obţine un exemplar din documentaţia de atribuire: compartiment urbanism, comuna Ghimeș-Făget, sat Făget, strada Principală nr. 78, județul Bacău.
3.3. Costul şi condiţiile de plată pentru obţinerea acestui exemplar, unde este cazul, potrivit prevederilor Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 57/2019: 50 lei pe suport de hârtie şi se poate achita cu numerar la caseria Comunei Ghimeș-Făget, sau gratuit în format electronic pe e-mail, sau descărcată de pe site-ul Comunei Ghimeș-Făget.
3.4. Data limită pentru solicitarea clarificărilor: 17.09.2026, ora 15.00.
4. Informaţii privind ofertele:
4.1. Data limită de depunere a ofertelor: 23.09.2026, ora 09.00.
4.2. Adresa la care trebuie depuse ofertele: Comuna Ghimeș-Făget, sat Făget, strada Principală nr. 78, judeţul Bacău, cod poştal 607205. 4.3. Numărul de exemplare în care trebuie depusă fiecare ofertă: un exemplar.
5. Data şi locul la care se va desfăşura şedinţa publică de deschidere a ofertelor: 23.09.2026, ora 10.00, la sediul Comunei Ghimeș-Făget.
6. Denumirea, adresa, numărul de telefon, telefax şi/sau adresa de e-mail a instanţei competente în soluţionarea litigiilor apărute şi termenele pentru sesizarea instanţei: Tribunalul Bacău – Secţia Comercială şi Contencios Administrativ, municipiul Bacău, strada Ştefan cel Mare nr. 4, cod poştal: 600356, tel. 0234-514419, fax 0234-525221, e-mail: trbc-acte2civil@just.ro.
7. Data transmiterii anunţului de licitaţie către instituţiile abilitate, în vederea publicării: 01.09.2026.
